Aktualności
1 MARCA - CZWARTY NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

(...) Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Z. Herbert, "Wilki"

 

 

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Data święta nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

 

Żołnierze Wyklęci działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik "Olech" poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak "Lalek" zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod  Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów  zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

 
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO CARITAS "POMAGAM BLIŹNIEMU"

 

http://pomagamblizniemu.caritas.pl/

 

 
01.03.2015 - NIEDZIELA AD GENTES

więcej
 
01.03.2015 - LIST PASTERSKI BISKUPA DIECEZJALNEGO NA WIELKI POST 2015 ROKU

Powróćmy do modlitwy, by usłyszeć, co mówi Duch Święty do Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego.

 

Siostry i Bracia!

 

"Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1, 15). Te słowa Jezusa, skierowane do nas w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, zapraszają nas do głębszego zamyślenia nad naszym życiem oraz do przemiany. Rozpoczął się czas czterdziestu dni, których wartość mierzy się otwartością naszych serc i przyjęciem przychodzącego do nas Boga. Ewangelia dzisiejszej niedzieli ze sceną przemienienia na górze oraz słowa pokazujące nam uczniów zachwyconych bliskością Boga, tłumaczą nam, jakim może stać się również nasz Wielki Post.

więcej
 
24-26.04.2015 - REKOLEKCJE YOUCAT LIFE

Szczęść Boże! Zapraszamy na rekolekcje YOUCAT Life, które poprowadzą członkowie Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie w archidiecezji katowickiej. Ich celem jest spojrzenie przez okulary wiary na kobiecość i męskość, miłość i młodość, seksualność i czystość.

 

Rekolekcje odbędą się w dniach od 24 do 26 kwietnia 2015 roku w Domu Rekolekcyjnym w Kołobrzegu-Podczelu. Są przeznaczone dla młodzieży uczęszczającej do przynajmniej drugiej klasy gimnazjum i przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

 

Szczegóły na stronie http://www.koszalin.oaza.pl/strona/wyswietl/829/rekolekcje-youcat-life

 

Pozdrawiam.

 

ks. Tomasz Tomaszewski

moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie

 
23.02.2015 - SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII

 
26.02.2015 - OGÓLNOPOLSKA EWANGELIZACJA PRZYSTAŃ Z JEZUSEM W KOŁOBRZEGU

Dnia 26 lutego 2015 roku (piątek), w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Pile po Mszy Świętej o godzinie 20:30 w salce parafialnej, odbędzie się spotkanie dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby bardziej zaangażować się w organizację Ogólnopolskiej Ewangelizacji Przystań z Jezusem w Kołobrzegu.

 

Zostaną przekazane materiały formacyjne i przedstawiona idea Przystani. Każda osoba chcąca zostać Ambasadorem Przystani (tzn. wolontariuszem) jest mile widziana.

 

ks.Rafał Jarosiewicz

600 079 906

 
22-30.05.2015 - PIELGRZYMKA DO WŁOCH

Salezjanie z Piły serdecznie zachęcają do wzięcia udziału w pielgrzymce do Włoch z okazji 200-lecia urodzin świętego Jana Bosko. Zostało już tylko kilka ostatnich wolnych miejsc.

 

Program jest bardzo bogaty: we Włoszech chcemy uczestniczyć przede wszystkim w uroczystościach związanych z 200. rocznicą urodzin świętego Jana Bosko w Turynie; tam też będziemy mogli zobaczyć specjalnie wystawiony na tę okoliczność Całun Turyński – wstrząsającą relikwię Męki Chrystusa, który skłania do głębszego zastanowienia się nad cierpieniem oraz ogromem miłości Boga do ludzi.

więcej
 
ZAKON RYCERZY JANA PAWŁA II

Zakon Rycerzy Jana Pawła II jest katolicką, polską organizacją świecką o charakterze charytatywnym. Powstał jako żywe wotum dziękczynne za dar pontyfikatu i beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Skupia katolickich mężczyzn, którzy w odpowiedzi na nauczanie Jana Pawła II pragną służyć Kościołowi i Ojczyźnie. Zakon został kanonicznie erygowany przez arcybiskupa Henryka Hosera, ordynariusza warszawsko – praskiego, 02 kwietnia 2012 roku, w siódma rocznicę odejścia Jana Pawła II.

więcej
 
FRANCISZEK DLA GLOBISZA

Krzysztof Globisz, aktor znany przede wszystkim z mistrzowsko odegranej roli w filmie "Anioł w Krakowie" cztery miesiące temu doznał udaru mózgu. Obecnie przebywa w swoim domu w Krakowie, jednak potrzebuje stałego, kosztownego leczenia. Ma częściowo sparaliżowaną jedną stronę ciała i cierpi na afazję (utratę zdolności mowy). Przechodzi intensywną rehabilitację.

 

O pomoc polegającą na przekazaniu przedmiotów na licytację, z której pieniądze przekazane zostaną na dalsze leczenie aktora, zorganizowanej dzięki fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko", zwrócono się do wielu znanych ludzi z całego świata. Na apel odpowiedział również Ojciec Święty, który oprócz pióra przekazał zegarek. W sumie na charytatywną licytację trafiło kilkadziesiąt wiecznych piór od czołowych polityków, słynnych aktorów, muzyków i sportowców.

 

Przedmioty podarowane przez papieża Franciszka zostały wylicytowane aż za 51 tys. złotych

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   następny  >>