Aktualności
CARITAS - SIEĆ MIŁOŚCI

więcej
 
18.01.2015 - ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

Drodzy Bracia i Siostry!

 

Jezus jest "ewangelizatorem w najwyższym stopniu i uosobieniem Ewangelii" (por. adhort. apost. Evangelii gaudium, 209). Jego szczególna troska o ludzi najbardziej bezbronnych i spychanych na margines jest zachętą dla wszystkich, aby troszczyć się o osoby najsłabsze i rozpoznawać Jego cierpiące oblicze zwłaszcza w ofiarach nowych form ubóstwa i niewolnictwa. Pan mówi: "Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie, byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie" (Mt 25, 35-36). Misją Kościoła, będącego pielgrzymem na ziemi i matką wszystkich, jest zatem kochać Jezusa Chrystusa, czcić Go i kochać zwłaszcza w ludziach najuboższych i opuszczonych; do nich należą niewątpliwie migranci i uchodźcy, którzy usiłują pozostawić za sobą ciężkie warunki życia i wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa. Z tego względu tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma za temat: Kościół bez granic matką wszystkich.

więcej
 
MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA ODPUSTU ZUPEŁNEGO

więcej
 
POMORSKA DROGA ŚWIĘTEGO JAKUBA

Szanowni Państwo,

 

Miło nam poinformować, że można już pobierać zapowiadaną wcześniej aplikację mobilną na systemy Android oraz iOS poświęconą zachodniopomorskiemu odcinkowi Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Szlak ten jest pierwszą drogą Jakubową w Polsce, która doczekała się poświęconej sobie aplikacji.

więcej
 
17.01.2015 - FORMACYJNE SPOTKANIE CARITAS DIECEZJI

Rozpoczynają się formacyjne spotkania w Caritas Diecezji przy ulicy Domina 8 w Koszalinie. Celem spotkań jest zagospodarowanie kapitału ludzkiego w postaci szeroko rozumianego wolontariatu, który jest określonym potencjałem Parafialnych Zespołów Caritas i diecezjalnej Caritas (np: wychowawcy na wypoczynek zimowy i letni, ludzie dobrej woli w opiece nad ludźmi starszymi i chorymi, nauczyciele poświęcający czas na wyrównywanie szans dzieci z ubogich rodzin, fachowcy świadczący bezinteresownie pomoc najbardziej potrzebującym, etc). To także wyzwanie aby utworzyć grupę wsparcia, która będzie otaczać owych potrzebujących opieką i nadzieją dla Domu Samotnej Matki, Hospicjum, Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi, etc. Akademia jest możliwością rozwijania podstawowych narzędzi wolontariatu i misji charytatywnej. Koordynatorem projektu jest ksiądz Tomasz Roda, tel. 516 156 808.

 

PIERWSZE SPOTKANIE odbędzie się w sobotę 17 stycznia 2015 roku:

- 11:00 – 12:30: TEORIA "Wolontariat, jako wychowanie do wartości" – ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej; przerwa na kawę i herbatę;

- 13:00 – 14:30: PRAKTYKA "Jak zacząć być wolontariuszem?" – mgr Dagna Kozłowska, psycholog w VLO i pracownik Centrum Kryzysowego w Koszalinie;

- zakończenie około 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

Zgłoszenia do piątku 16 stycznia 2015 roku, ilość miejsc ograniczona, czekamy do godziny 15:00 pod numerem 94 342 36 90 lub meilowo sekretariat.koszalin@caritas.pl

 
06-08.02.2015 - REKOLEKCJE DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie zaprasza młodzież męską (od III klasy gimnazjum) na rekolekcje, które odbędą się w dniach 06-08 lutego 2015 roku (piątek/kolacja – niedziela/obiad).


Uczestnicy proszeni są, aby zabrać ze sobą: śpiwór, Pismo Święte, różaniec, strój sportowy/obuwie, pisemną zgodę rodziców dla osób niepełnoletnich.


Koszt rekolekcji: 60zł od osoby.

 

Informacje i zapisy (do 01 lutego) pod: telefonem stacjonarnym (94) 345 90 20, telefonem komórkowym 512 100 917; e-mailem dzienskupienia.wsd@gmail.com

 

Alumni roku V                                                                                                                    ks. Piotr Skiba

                                ojciec duchowny

 
PAPIEŻ MODLI SIĘ ZA OFIARY ATAKU NA REDAKCJĘ "CHARLIE HEBDO"

Papież Franciszek odprawił w Domu Świętej Marty mszę za ofiary ataku terrorystycznego na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu. Z Watykanu wysłano też depeszę z przesłaniem dla rodzin ofiar i rannych.
Watykańskie media podały, że Franciszek rozpoczął poranną mszę, mówiąc: "Wczorajszy zamach w Paryżu każe myśleć o wielkim okrucieństwie, okrucieństwie ludzkim, o terroryzmie, zarówno o tym wyizolowanym, jak i terroryzmie państwa". - Do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek! - dodał papież. Następnie powiedział: "Modlimy się podczas tej mszy za ofiary tego okrucieństwa, za tyle ofiar. I prosimy też Boga, aby odmienił serca okrutników".

Watykan poinformował również o telegramie, przekazanym na ręce arcybiskupa Paryża, kardynała Andre Vingt-Trois, z którym spotkał się papież. Franciszek w depeszy zapewnił rodziny ofiar i rannych o swej bliskości, a zamach nazwał "straszliwym". Papież potępił atak, podkreślając, że "przemoc powoduje wiele cierpienia".

 

źródło: gazeta.pl

 
LIST OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA Z RACJI 25-LECIA SAKRY BISKUPIEJ BPA EDWARDA DAJCZAKA

Z racji przypadającej 6 stycznia 2015 roku 25. rocznicy sakry biskupiej bpa Edwarda Dajczaka, Ojciec Święty Franciszek skierował do biskupa naszej diecezji specjalny list gratulacyjny.

 

CZCIGODNEMU BRATU

EDWARDOWI DAJCZAKOWI

BISKUPOWI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEMU

 

Gdy w uroczystość Objawienia Pańskiego rozważamy niosące pociechę tajemnice naszej wiary, radosnym sercem myślimy o Twojej doniosłej uroczystości, mianowicie o srebrnym jubileuszu biskupim. Albowiem w tym dniu, przed 25 laty, święty Jan Paweł II, umiłowany Nasz Poprzednik, konsekrował Ciebie w Bazylice św. Piotra, mianując tym samym biskupem tytularnym Azura oraz pomocniczym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Sprawując ten urząd, wzrastałeś, zyskując wiele zasług i pochwał, przez co Benedykt XVI, siedem lat temu, z zaufaniem powierzył Ci ważny obowiązek sprawowania posługi biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

więcej
 
OGŁOSZENIE DNIA WIELKANOCY

Drodzy Bracia i Siostry,

 

chwała Pana objawiła się wśród nas i będzie się objawiała zawsze, aż do Jego powtórnego przyjścia.

 

W zmiennych kolejach naszego życia wspominamy wciąż na nowo i przeżywamy tajemnice naszego Zbawienia. Centrum całego Roku liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, które w tym roku swój szczyt osiągnie w Niedzielę Wielkanocną, 05 kwietnia.

 

W każdą niedzielę, która jest cotygodniowym przeżywaniem Wielkanocy, Kościół uobecnia to wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć.

 

Z Wydarzenia Wielkanocy biorą swój początek wszystkie dni świąteczne.

Środa Popielcowa, a więc początek Wielkiego Postu, wypadnie w tym roku 18 lutego.

Wniebowstąpienie Pana Jezusa, 17 maja.

Pięćdziesiątnica, a więc Zesłanie Ducha Świętego, 24 maja.

Pierwsza Niedziela Adwentu, 29 listopada.

 

Również w święta Matki Bożej, Apostołów i świętych, a także we Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, Kościół pielgrzymujący na ziemi ogłasza paschalne zwycięstwo Pana Jezusa.

 

Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

 
23-25.01.2015 - REKOLEKCJE ŻYWEGO RÓŻAŃCA

W dniach od 23-25 stycznia 2015 roku, odbędą się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie Rekolekcje dla członkiń i członków Żywego Różańca oraz wszystkich zainteresowanych – pod hasłem "Bernadetta i Jej misja".

 

Podczas rekolekcji zostanie przedstawiony nowy projekt obrzędów Żywego Różańca.

 

Koszt pobytu wynosi 100 zł.

 

Zapisy: mailowe cef@poczta.onet.pl lub telefoniczne w recepcji 943409800 lub u Diecezjalnego Moderatora Żywego Różańca księdza Andrzeja Wachowicza – tel: 661 443 449.

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   następny  >>