Aktualności
05.10.2015 - ZAPROSZENIE

 
04.10.2015 - LIST EPISKOPATU POLSKI ZAPOWIADAJĄCY OBCHODY XV DNIA PAPIESKIEGO

Drodzy Bracia i Siostry!

 

"Jan Paweł II – patron rodziny" to hasło XV Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony już za tydzień, w niedzielę 11 października. Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Papieski ma upamiętniać pontyfikat świętego papieża Polaka i upowszechniać jego nauczanie. Tegoroczne obchody zbiegają się z obradami Synodu Biskupów, który rozpoczyna się dzisiaj (04 października) w Rzymie, pod hasłem "Powołanie i misja rodziny w Kościele i w świecie współczesnym". Dzień Papieski jawi się zatem jako wezwanie do refleksji nad rodziną oraz do wytrwałej modlitwy w jej intencji. 

więcej
 
KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO EDWARDA DAJCZAKA

Siostry i Bracia, drodzy Diecezjanie,

 

ogłoszony w dniu 19 września 2015 r. komunikat Nuncjusza Apostolskiego w Polsce jest krótki: "Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Pawła Cieślika z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, złożony zgodnie z kan. 411 i kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego". Tę wiadomość przekazałem już w zeszłą niedzielę podczas diecezjalnej pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, gdzie podziękowaliśmy Biskupowi Pawłowi za Jego pasterską posługę w naszej diecezji.

 

Jako diecezjanie znamy dobrze Biskupa Pawła. W ubiegłym roku świętowaliśmy Jego złoty jubileusz kapłaństwa, a w tym roku 20. rocznicę sakry biskupiej. Był wikariuszem, studiował Pismo święte na KUL-u, w Strasburgu i w Rzymie, potem był wykładowcą biblistyki w Paradyżu, Szczecinie i Koszalinie, wicerektorem i rektorem WSD w Szczecinie. Jako dewizę życia biskupiego Biskup Paweł obrał słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: "Posłał mnie, abym głosił Dobrą Nowinę" i przez te lata pasterskiej posługi niósł orędzie ewangelii do każdego człowieka, ludzi różnych instytucji, mieszkający na wsi i w mieście, dzieci i młodzieży, chorych i w podeszłym wieku. Każdy z nas ma również swoje wspomnienia ze spotkań z Biskupem Pawłem: z wizytacji pasterskich, bierzmowań, pielgrzymek, wizyt w szkołach oraz szpitalach i moglibyśmy dać piękne świadectwo jego oddania Kościołowi oraz żywego zainteresowania człowiekiem i jego problemami.

 

Za wszystkie lata wiernej służby Bogu i ludziom, za postawę wiary, za miłość do Kościoła i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, dzisiaj w imieniu całej diecezji mówię Księdzu Biskupowi Pawłowi z serca płynące Bóg zapiać!

 

Gdy Biskup Paweł przechodzi na emeryturę nie oznacza to, że odchodzi z diecezji. Prosimy już teraz, aby pozwolił nam mimo jego słabszego zdrowia i zmęczenia – nadal cieszyć się Jego radą pomocą i życzliwością. Kapłanów, siostry i braci zakonnych oraz wszystkich wiernych proszę pokornie o wdzięczną modlitwę za nowego Biskupa Seniora. Będziemy się modlić o jego zdrowie i błogosławieństwo, aby na miarę możliwości był z nami, w całym bogactwie swojej osobowości i biskupiego doświadczenia.

 

+ Edward Dajeczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 
REKOLEKCJE W JEZIERZYCACH

Wspólnota im. św. Krzysztofa w Słupsku, należąca do Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji, zaprasza na trzydniowe rekolekcje z dr Carol Razza.

 

Rekolekcje odbędą się w dniach 09 – 11 październik 2015r. w Jezierzycach k/Słupska. Hasło rekolekcji, "Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś co się słyszy jest słowo Chrystusa" (Rz 10, 17). Tematem przewodnim są fundamenty wiary.

 

Wszelkie informacje na stronie www.sne.slupsk.pl oraz 608425751 i 668428778

 

Z Chrystusowym pozdrowieniem

 

ks. Robert Stwora

Anna i Piotr Borowiec

więcej
 
REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE

Ruch Światło – Życie przeżywa ten rok formacyjny pod hasłem "W mocy Ducha Świętego" i dlatego organizuje oazy ewangelizacyjne, które są okazją do doświadczenia tej mocy, bez której nikt przecież nie może powiedzieć, że Panem jest Jezus.

 

Oazy ewangelizacyjne przeznaczone są dla młodzieży, która uczęszcza do przynajmniej drugiej klasy gimnazjum. Ich celem jest ożywienie wiary w młodym człowieku i rozbudzenie w nim pragnienia zaangażowania się w istniejące w parafii grupy i ruchy duszpasterskie, a zwłaszcza we wspólnoty Ruchu Światło – Życie. W ramach swojej formacji, mogą w tych rekolekcjach uczestniczyć również kandydaci do bierzmowania.

 
Z WIZYTĄ U SKRZATUSKIEJ MATKI

Miłosierdzie – to słowo stało się osią tegorocznego Diecezjalnego Spotkania Młodych w Skrzatuszu. Całe wydarzenie objęte zostało nazwą "Pole Miłosierdzia", które jest jednoczesnym nawiązaniem do Światowych Dni Młodzieży odbywających się już w przyszłym roku w Polsce. "Campus Misericordiae" to oficjalna nazwa miejsca spotkania papieża Franciszka z młodzieżą w Krakowie.

 

Na tegorocznym spotkaniu nie zabrakło także młodych jastrowian, którzy stawili się u stóp Matki Boskiej Skrzatuskiej nader licznie. Organizatorom pielgrzymki do Skrzatusza, czyli parafii pw. św. Michała Archanioła oraz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu udało się wypełnić aż dwa autokary. Nad 86 uczestnikami, wśród których znalazły się także osoby z Pniewa, Sypniewa i Kłomina, czuwało grono opiekunów, w skład którego wchodzili księża wikariusze z jastrowskich parafii, siostra Mirona oraz dwie panie katechetki. Pomagał także kleryk z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu.

 

Spotkanie młodych, trwające siedem godzin, podczas którego młodzi mogli wysłuchać licznych świadectw, uczestniczyć we wspólnej modlitwie i adoracji, skorzystać z sakramentu pojednania i pokuty oraz wysłuchać muzyki chwalącej Pana, zakończyło się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem biskupa Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Zobacz zdjęcia...

 
KOMUNIKAT NUNCJATURY APOSTOLSKIEJ

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Pawła Cieślika z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, złożoną zgodnie z kan. 411 i kan. 401 paragraf 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

 

Warszawa, 19 września 2015 r.

 

abp Celestino Migliore

Nuncjusz Apostolski

 
16-18.10.2015 - DNI FORMACYJNE KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA MŁODZIEŻY

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tegorocznych rekolekcjach, ze względu na ich temat, którym będzie rodzina i wspólnota. Chcemy tak jak gromadzący się synod biskupów zastanowić się nad powołaniem i misją rodziny w Kościele, biorąc za wzór nauczanie Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym – "Familiaris consortio".

 

Koszt udziału w rekolekcjach wynosi 40zł. 

 

Zgłoszenia uczestników można przesyłać do 05 października na adres mailowy: v.raczkowska@interia.pl

 

Z KSM-owskim pozdrowieniem

 

Violetta Raczkowska
Prezes Zarządu Diecezjalnego
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

 
13.09.2015 - LIST PASTERSKI BISKUPA DIECEZJALNEGO EDWARDA DAJCZAKA PRZED PIELGRZYMKĄ DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W SKRZATUSZU

Kościele Koszalińsko – Kołobrzeski!

 

Chcę Cię serdecznie pozdrowić słowami świętego Pawła Apostoła, wyrażając nimi moją modlitewną więź z każdą i każdym z Was: "Od dnia, w którym usłyszeliśmy o was, nie przestajemy się za was modlić i prosić Boga, abyście doszli do pełnego poznania Jego woli" (Kol 1,9).

 

Zbliżające się uroczystości odpustowe w Sanktuarium w Skrzatuszu kolejny raz będą dla nas radosnym i głębokim doświadczeniem wspólnoty naszego Kościoła. W tym świętym miejscu, które zostało przez Boga podarowane naszej diecezji, razem z Maryją i tak jak Ona, przytulamy do naszych serc ofiarowane nam ciało Jezusa. Wpatrując się w Maryję, Matkę miłości zranionej i Matkę naszej nadziei, oraz umocnieni Jej ufną wiarą, prosimy również o umocnienie naszej wiary.

 

Tegoroczna pielgrzymka jest czasem wyjątkowym i niepowtarzalnym, ponieważ właśnie w naszym Sanktuarium chcemy rozpocząć przygotowanie do drugiego synodu naszej diecezji. Jego zadaniem będzie usłyszenie tego, co Duch Święty mówi dzisiaj do Kościoła koszalińsko – kołobrzeskiego oraz rozpoznanie dróg, którymi Bóg chce nas prowadzić we współczesnym świecie.

więcej
 
09-11.10.2015 - REKOLEKCJE DLA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Rekolekcje "Różaniec Streszczeniem Ewangelii" dla członków Żywego Różańca oraz wszystkich zainteresowanych tym tematem odbędą się od 09 do 11 października 2015 roku, w Centrum Edukacyjno – Formacyjnym w Koszalinie.

 

Rekolekcje poprowadzi ks. dr Tomasz Tomaszewski, moderator diecezjalny Apostolatu Biblijnego.

 

Koszt rekolekcji wynosi 110zł.

 

Zapisy poprzez e-mail: recepcja@cef.koszalin.pl lub telefoniczne: 94 340 98 00.

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   następny  >>