Aktualności
NIE ZAPOMNIJ O NAS, POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH

 Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie

- A. Mickiewicz, Dziady, cz. III

 

 

 

Z racji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego informujemy o szczytnej idei jaką jest Zbiórka publiczna na rzecz budowy i renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku. Jej organizatorem jest Komitet Społeczny oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory udało się odbudować i wyremontować ponad 70 grobów. W tym roku pilnej renowacji wymaga kilkadziesiąt grobów Powstańców Warszawskich. Na ten cel potrzeba około 250 000 złotych, dlatego też potrzebna jest Państwa pomoc. W kolejnych latach planowana jest także budowa i renowacja miejsc pamięci, przede wszystkim tablic pamiątkowych i pomników związanych z Powstaniem Warszawskim na terenie całego kraju.

 

Jak piszą organizatorzy akcji: Spacerując w zadumie po warszawskich cmentarzach napotykamy bardzo często na opuszczone i zapomniane pomniki, czasami całkowicie zrujnowane czy zrównane z ziemią. Podobnie jest w pozostałych miastach w naszym kraju. Niekiedy jedyną rzeczą, która przypomina nam o tym, że jest to miejsce upamiętniające śmierć Bohatera, jest mała, zniszczona, biało-czerwona flaga. Widząc ten smutny obraz, zapewne wielu z nas zaczyna zastanawiać się co zrobić, aby pamięć o tych, którzy oddali życie w heroicznej walce, przetrwała dłużej i dawała świadectwo polskiej siły, walki i oddania dla następnych pokoleń.

W Powstaniu Warszawskim życie straciło tysiące ludzi, poległo około 18 tysięcy Powstańców. Każdy z Nich zasługuje na nasz szacunek i pamięć. Niestety, wielu Bohaterów tamtych dni do dzisiaj spoczywa w zniszczonych i zapomnianych grobach.

 

Powstańcy Warszawscy ofiarowali nam swoje życia. Krzysztof Baczyński, polski poeta, żołnierz także poległy w Powstaniu Warszawskim napisał w nasyconym katastrofizmem wierszu Pokolenie: Nie wiedząc czy my karty Illiady rzeźbione ogniem w błyszczącym złocie, czy nam postawią z litości chociaż nad grobem krzyż

 

To właśnie nasze pokolenie odpowiada dziś na dramatyczne pytanie polskiego poety.


Zbiórkę można wesprzeć dokonując wpłat na specjalny numer konta:

26 1060 0076 0000 3310 0019 6191
Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Warszawa.

 

Poniżej prezentujemy oficjalny spot promujący akcję z udziałem pani Wandy Traczyk-Stawskiej ps. "Pączek"

 

 
APEL ZESPOŁU KEP DS. APOSTOLSTWA TRZEŹWOŚCI O ABSTYNENCJĘ W SIERPNIU 2015

Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu

 

Umiłowani w Chrystusie Panu! Siostry i Bracia!

 

Liturgia 18. Niedzieli Zwykłej wpisuje się w piękny cykl nauczania Chrystusa o Eucharystii, Chlebie Życia. Zbawiciel mówi: "Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie" (J 6, 35). Karmiąc się Eucharystią, możemy "porzucić dawnego człowieka, (…) odnawiać się duchem (…) i przyoblec człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga (…)" (Ef 4, 22-24).

 

Takiej przemiany potrzebujemy jako chrześcijanie. Głębokiej przemiany moralnej potrzebuje także nasz Naród. Dzisiaj jedną z najważniejszych polskich trosk jest brak trzeźwości. Mówią o tym nie tylko alarmujące dane statystyczne. Przede wszystkim mówią o tym niezliczone ludzkie dramaty, których źródłem jest alkohol. Dlatego w sierpniu, miesiącu rolniczego trudu, maryjnych świąt i patriotycznych rocznic, apelujemy o dobrowolny dar abstynencji. W poprzednich latach przypominaliśmy, że rodzina jest szkołą trzeźwości. Mówiliśmy o roli matek i ojców. W tym roku prosimy o zaangażowanie w ochronę trzeźwości najmłodszych Polaków. Przypominamy, że jedyną formą trzeźwości dzieci do 18 roku życia jest abstynencja.

więcej
 
25-27.08.2015 - REKOLEKCJE RÓŻAŃCOWE

 
KINO (PRAWIE) POD CHMURKĄ

W żołnierskim stylu rozpoczęła się 28 lipca kolejna odsłona letniego kina zorganizowanego przez parafię pw. św. Michała Archanioła, tym razem o nazwie "Noc filmowa pod namiotem". Jej uczestnicy, czyli tradycyjnie ministranci, podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 i grupa Młodych Odkrywców, rozpoczęli ją od lekcji rozkładania namiotu wojskowego NS 10 na plebanijnym placu. Rozłożony wspólnymi siłami namiot posłużył za salę kinową i mimo tego, że temperatura w nocy spadła do 12 stopni i zaczął padać deszcz, seans trwał do samego rana. Zobacz zdjęcia...

 
"WIEM, PANIE, ŻE NIE CZŁOWIEK WYZNACZA SWĄ DROGĘ (...)"

Dnia 17 czerwca 2015 roku, biskup koszalińsko – kołobrzeski Edward Dajczak wydał dekret, na mocy którego z dniem 31 lipca 2015 roku ksiądz proboszcz Kazimierz Serafin zostaje zwolniony z obowiązków proboszcza i opuszcza parafię św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Decyzja ta jest spowodowana prośbą księdza proboszcza o roczny urlop zdrowotny.

 

Najbliższe dni to okazja do podziękowania księdzu proboszczowi za dwunastoletnią posługę kapłańską w parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Za trud i serce włożone w prowadzenie parafii podziękujemy księdzu Kazimierzowi Serafinowi 26 lipca 2015 roku na niedzielnej Mszy Świętej w kościele parafialnym o godzinie 11:00. Jest to intencja ofiarowana przez wszystkie grupy działające w parafii św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Taka msza odbędzie się również w kościele filialnym w Samborsku – w sobotę, 25 lipca 2015 roku o godzinie 19:00.

 

Niech na owych mszach nie zabraknie nie tylko członków grup parafialnych, ale wszystkich parafian – ludzi, którzy przez ostatnie dwanaście lat byli otaczani opieką duszpasterską księdza proboszcza. 

 
ŻOŁNIERSKIM SZLAKIEM

Trzydzieści pięć kilometrów to trasa, którą samochodem przebywa się w (mniej więcej) trzydzieści minut. Ile trudu zajmuje pokonywanie tej odległości na pieszo, ze spakowanym plecakiem? Sprawdzili to Młodzi Odkrywcy i ministranci z parafii św. Michała Archanioła w Jastrowiu i wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2.

więcej
 
KATOLICY NIE MOGĄ STOSOWAĆ "IN VITRO"

Kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są nienarodzone dzieci dlatego katolicy nie mogą stosować "in vitro" – czytamy w komunikacie Prezydium Episkopatu wydanym po ogłoszeniu decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o podpisaniu ustawy dotyczącej procedury "in vitro". >>WIĘCEJ

 
OGÓLNOPOLSKA PIESZA PIELGRZYMKA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW

 
KINO NA STRYCHU

"Noc filmowa na strychu" to kolejne spotkanie zorganizowane przy współpracy parafii pw. św. Michała Archanioła z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym Nr 2 w Jastrowiu. Udział w niej wzięły ponownie grupy parafialne działające przy parafii św. Michała Archanioła – ministranci i Młodzi Odkrywcy oraz wychowanki MOW-u.

 

Wspólny seans filmowy zaczął się nietypowo, bo modlitwą w kościele. Uczestnicy "Nocy filmowej na strychu" spotkali się wspólnie na nabożeństwie fatimskim 13 lipca o godzinie 20:30 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny. Po modlitwie wiernych nastąpiła procesja fatimska wiodąca do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie pobłogosławiono wszystkich uczestników. Następnie dzieci i młodzież wraz z opiekunami: panią Sylwią Koszowską, panią Violettą Michalską i księdzem Sebastianem Kolasą udały się do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Na zebranych czekała niespodzianka – dwie blachy domowej pizzy i zabawa w kalambury.

 

"Noc filmowa na strychu" trwała aż do ósmej rano. Po udanych "I Nocnych Manewrach" to kolejne (ale i nie ostatnie) przedsięwzięcie, którego celem była organizacja wolnego czasu dzieciom i młodzieży pozostającym na wakacje w swoim miejscu zamieszkania. Zobacz zdjęcia...

 
GRUPA ZŁOTA

Kolejny raz zachęcamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy z Grupą 7 – błękitną. Spotkanie dla pielgrzymów tuż przed wyruszeniem:

- 29 lipca w środę o godzinie 19:00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jastrowiu;

- 30 lipca w czwartek o godzinie 19:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Pile.

 

Osoby, które nie mogą pójść na pielgrzymkę, a chcą duchowo towarzyszyć pątnikom, zapraszamy do Grupy Złotej. Osoby te zobowiązują się do codziennej modlitwy za pielgrzymów, a także mogą napisać na kartce swoje intencje, aby były one zaniesione na Jasną Górę. Dodatkowo zachęcamy do zakupu książki za 15 złotych z modlitwami i konferencjami na każdy dzień pielgrzymowania.

 

Kontakt: mmchmielewski@op.pl /Ks. Mateusz Chmielewski/

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   następny  >>