Aktualności
09.08.2015 - KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia! Drogie Rodziny!

 

Już dziś pragnę Was z serca zaprosić na nasze wspólne spotkanie rodzin na Górę Chełmską w Koszalinie. Chciałbym przytoczyć piękne słowa, które w roku wiary wypowiedział Papież Franciszek: aby wytrwać razem w radości i smutku, w zdrowiu i chorobie – małżeństwa potrzebują pomocy Jezusa, aby podążać razem z ufnością, aby przyjąć siebie nawzajem każdego dnia, żeby przebaczać sobie każdego dnia! Właśnie dlatego co roku chcemy się spotykać, aby każda rodzina naszej diecezji mogła zobaczyć, że są ludzie którzy myślą podobnie, nie muszą się wstydzić swojej wiary, albo tego, że wciąż poszukują Boga.

 

Zapraszam na Górę Chełmską do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej wszystkie małżeństwa i rodziny. W dniu 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy wspólnie trwali na modlitwie. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa zaczerpnięte z nauczania papieża Franciszka: "Rodzina, jakiej chce Bóg". Pielgrzymka rozpocznie się o godzinie 09:30 nabożeństwem różańcowym, a o godzinie 12:00 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, którą ofiaruję Bogu prosząc we wszystkich sprawach, które nosicie w swoim sercu, a które często spędzają sen z waszych powiek. Po Eucharystii czeka nas wspólna zabawa na stadionie, czyli festyn rodzinny oraz atrakcyjne zabawy dla dzieci i całych rodzin.

 

Na trud pielgrzymowania i na radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

 

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko – Kołobrzeski

więcej
 
MIASTO WIDMO

Opuszczone wsie i miasta znajdują się także i w Polsce. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Kłomino – miasto znajdujące się w pobliżu Bornego Sulinowa, opuszczone w 1992 roku po likwidacji radzieckiego garnizonu wojskowego. Wcześniej, w 1939 roku, wybudowano tam przechodni niemiecki obóz jeniecki, w którym znajdowało się 6 tysięcy polskich jeńców wojennych. Przetrzymywany był tam m.in. pisarz i dramaturg Leon Kruczkowski. Trafiła tam także duża część żołnierzy Powstania Warszawskiego po podpisaniu aktu kapitulacji w dniu 2 października 1944 roku. O tych, ale także o wielu innych historycznych faktach związanych z Kłominem dowiedzieli się ministranci i Młodzi Odkrywcy z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu oraz wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2, którzy 3 sierpnia razem zwiedzali opuszczone miasto.

 

Podróż do Kłomina rozpoczęła się od porannej pogadanki na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, którą dla uczestników rajdu rowerowego przygotowała jastrowska policja. Trasa, jaką rowerzyści musieli przebyć była długa i trudna do pokonania przez panujący upał. Aby dotrzeć do opuszczonego miasta trzeba było przejechać przez Pniewo, Ciosaniec i Sypniewo, z powrotem zaś przez Sypniewo i Brzeźnicę.

 

W Kłominie na uczestników czekały wcześniej przygotowane podchody. Młodzież musiała m.in. zasięgnąć języka wśród rodowitych mieszkańców lub osób obecnie przebywających w Kłominie i dowiedzieć się jaka była wcześniejsza nazwa tejże miejscowości czy też wykonać rysunek z charakterystyczną częścią miasta. Rowerzyści do Jastrowia dotarli dopiero pod wieczór, jednak mimo zmęczenia po przebyciu tylu kilometrów podczas upału byli zadowoleni z uczestnictwa w rowerowej wycieczce terenoznawczej. Zobacz zdjęcia...

 
SŁUŻYĆ INNYM

Ostatnie dni to czas zmian personalnych dla parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Po dwunastu latach zarządzania parafią odszedł ksiądz Kazimierz Serafin, a przybył do nas ks. dr Andrzej Wachowicz, którego biskup koszalińsko – kołobrzeski Edward Dajczak od 01 sierpnia 2015 roku ustanowił nowym proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła.

 

Ks. dr Andrzej Wachowicz jest kapłanem od 22 lat, pochodzi ze Szczecinka. Studiował teologię małżeństwa i rodziny na Uniwersytecie w Strasburgu we Francji. Był moderatorem krajowym Domowego Kościoła (ruchu duchowości małżeńskiej) i wykładowcą teologii małżeństwa i rodziny na Uniwersytecie Szczecińskim oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Pełnił także funkcję pierwszego moderatora Żywego Różańca i duszpasterza rodzin w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Przez ostatnie cztery lata zajmował stanowisko dyrektora domu rekolekcyjnego w Koszalinie.

 

Nowy proboszcz już podczas pierwszego dnia w nowej parafii odprawił Mszę Świętą w kościele filialnym w Samborsku, gdzie zapoznał się z częścią wiernych, których od tej pory będzie otaczał opieką duszpasterską. Oficjalne wprowadzenie nowego proboszcza odbyło się jednakże w Jastrowiu na Mszy Świętej niedzielnej o godzinie 11:00. Wprowadzenia dokonał dziekan dekanatu Jastrowie, ks. Stanisław Łącki, odczytując dokument nominacyjny – dekret wydany przez biskupa Edwarda Dajczaka z dnia 17 czerwca 2015 roku. Po wprowadzeniu ks. dziekana, w imieniu parafian księdza proboszcza powitał pan Stanisław Mińko, który m.in. zacytował wiersz okolicznościowy z 1936 roku, ułożony na powitanie nowego proboszcza w jednej z zegrzowskich parafii, lecz wciąż aktualny.

 

Po przekazaniu kluczy od kościoła nowemu proboszczowi, wyznaniu przezeń wiary i złożeniu przysięgi wierności, ks. dr Andrzej Wachowicz wygłosił homilię nawiązując do niedzielnej Ewangelii. Nowy proboszcz mówił o tym, iż Najwyższy Kapłan – Jezus Chrystus przyszedł na ziemię po to, by służyć innym. Kapłan to człowiek, który wypełnia swą misję dzięki wiernym, tworzącym żywe kamienie świątyni. Na koniec ksiądz proboszcz poprosił parafian, aby pomagali mu w codziennych trudach prowadzenia parafii, ale także podziękował księdzu dziekanowi za dokonanie obrzędu wprowadzenia oraz ks. Kazimierzowi Serafinowi za jego dwunastoletnią, ofiarną pracę duszpasterską. Zobacz zdjęcia...

 
NIE ZAPOMNIJ O NAS, POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH

 Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie

- A. Mickiewicz, Dziady, cz. III

 

 

 

Z racji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego informujemy o szczytnej idei jaką jest Zbiórka publiczna na rzecz budowy i renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku. Jej organizatorem jest Komitet Społeczny oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory udało się odbudować i wyremontować ponad 70 grobów. W tym roku pilnej renowacji wymaga kilkadziesiąt grobów Powstańców Warszawskich. Na ten cel potrzeba około 250 000 złotych, dlatego też potrzebna jest Państwa pomoc. W kolejnych latach planowana jest także budowa i renowacja miejsc pamięci, przede wszystkim tablic pamiątkowych i pomników związanych z Powstaniem Warszawskim na terenie całego kraju.

 

Jak piszą organizatorzy akcji: Spacerując w zadumie po warszawskich cmentarzach napotykamy bardzo często na opuszczone i zapomniane pomniki, czasami całkowicie zrujnowane czy zrównane z ziemią. Podobnie jest w pozostałych miastach w naszym kraju. Niekiedy jedyną rzeczą, która przypomina nam o tym, że jest to miejsce upamiętniające śmierć Bohatera, jest mała, zniszczona, biało-czerwona flaga. Widząc ten smutny obraz, zapewne wielu z nas zaczyna zastanawiać się co zrobić, aby pamięć o tych, którzy oddali życie w heroicznej walce, przetrwała dłużej i dawała świadectwo polskiej siły, walki i oddania dla następnych pokoleń.

W Powstaniu Warszawskim życie straciło tysiące ludzi, poległo około 18 tysięcy Powstańców. Każdy z Nich zasługuje na nasz szacunek i pamięć. Niestety, wielu Bohaterów tamtych dni do dzisiaj spoczywa w zniszczonych i zapomnianych grobach.

 

Powstańcy Warszawscy ofiarowali nam swoje życia. Krzysztof Baczyński, polski poeta, żołnierz także poległy w Powstaniu Warszawskim napisał w nasyconym katastrofizmem wierszu Pokolenie: Nie wiedząc czy my karty Illiady rzeźbione ogniem w błyszczącym złocie, czy nam postawią z litości chociaż nad grobem krzyż

 

To właśnie nasze pokolenie odpowiada dziś na dramatyczne pytanie polskiego poety.


Zbiórkę można wesprzeć dokonując wpłat na specjalny numer konta:

26 1060 0076 0000 3310 0019 6191
Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Warszawa.

 

Poniżej prezentujemy oficjalny spot promujący akcję z udziałem pani Wandy Traczyk-Stawskiej ps. "Pączek"

 

 
APEL ZESPOŁU KEP DS. APOSTOLSTWA TRZEŹWOŚCI O ABSTYNENCJĘ W SIERPNIU 2015

Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu

 

Umiłowani w Chrystusie Panu! Siostry i Bracia!

 

Liturgia 18. Niedzieli Zwykłej wpisuje się w piękny cykl nauczania Chrystusa o Eucharystii, Chlebie Życia. Zbawiciel mówi: "Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie" (J 6, 35). Karmiąc się Eucharystią, możemy "porzucić dawnego człowieka, (…) odnawiać się duchem (…) i przyoblec człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga (…)" (Ef 4, 22-24).

 

Takiej przemiany potrzebujemy jako chrześcijanie. Głębokiej przemiany moralnej potrzebuje także nasz Naród. Dzisiaj jedną z najważniejszych polskich trosk jest brak trzeźwości. Mówią o tym nie tylko alarmujące dane statystyczne. Przede wszystkim mówią o tym niezliczone ludzkie dramaty, których źródłem jest alkohol. Dlatego w sierpniu, miesiącu rolniczego trudu, maryjnych świąt i patriotycznych rocznic, apelujemy o dobrowolny dar abstynencji. W poprzednich latach przypominaliśmy, że rodzina jest szkołą trzeźwości. Mówiliśmy o roli matek i ojców. W tym roku prosimy o zaangażowanie w ochronę trzeźwości najmłodszych Polaków. Przypominamy, że jedyną formą trzeźwości dzieci do 18 roku życia jest abstynencja.

więcej
 
25-27.08.2015 - REKOLEKCJE RÓŻAŃCOWE

 
KINO (PRAWIE) POD CHMURKĄ

W żołnierskim stylu rozpoczęła się 28 lipca kolejna odsłona letniego kina zorganizowanego przez parafię pw. św. Michała Archanioła, tym razem o nazwie "Noc filmowa pod namiotem". Jej uczestnicy, czyli tradycyjnie ministranci, podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 i grupa Młodych Odkrywców, rozpoczęli ją od lekcji rozkładania namiotu wojskowego NS 10 na plebanijnym placu. Rozłożony wspólnymi siłami namiot posłużył za salę kinową i mimo tego, że temperatura w nocy spadła do 12 stopni i zaczął padać deszcz, seans trwał do samego rana. Zobacz zdjęcia...

 
"WIEM, PANIE, ŻE NIE CZŁOWIEK WYZNACZA SWĄ DROGĘ (...)"

Dnia 17 czerwca 2015 roku, biskup koszalińsko – kołobrzeski Edward Dajczak wydał dekret, na mocy którego z dniem 31 lipca 2015 roku ksiądz proboszcz Kazimierz Serafin zostaje zwolniony z obowiązków proboszcza i opuszcza parafię św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Decyzja ta jest spowodowana prośbą księdza proboszcza o roczny urlop zdrowotny.

 

Najbliższe dni to okazja do podziękowania księdzu proboszczowi za dwunastoletnią posługę kapłańską w parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Za trud i serce włożone w prowadzenie parafii podziękujemy księdzu Kazimierzowi Serafinowi 26 lipca 2015 roku na niedzielnej Mszy Świętej w kościele parafialnym o godzinie 11:00. Jest to intencja ofiarowana przez wszystkie grupy działające w parafii św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Taka msza odbędzie się również w kościele filialnym w Samborsku – w sobotę, 25 lipca 2015 roku o godzinie 19:00.

 

Niech na owych mszach nie zabraknie nie tylko członków grup parafialnych, ale wszystkich parafian – ludzi, którzy przez ostatnie dwanaście lat byli otaczani opieką duszpasterską księdza proboszcza. 

 
ŻOŁNIERSKIM SZLAKIEM

Trzydzieści pięć kilometrów to trasa, którą samochodem przebywa się w (mniej więcej) trzydzieści minut. Ile trudu zajmuje pokonywanie tej odległości na pieszo, ze spakowanym plecakiem? Sprawdzili to Młodzi Odkrywcy i ministranci z parafii św. Michała Archanioła w Jastrowiu i wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2.

więcej
 
KATOLICY NIE MOGĄ STOSOWAĆ "IN VITRO"

Kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są nienarodzone dzieci dlatego katolicy nie mogą stosować "in vitro" – czytamy w komunikacie Prezydium Episkopatu wydanym po ogłoszeniu decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o podpisaniu ustawy dotyczącej procedury "in vitro". >>WIĘCEJ

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   następny  >>