Aktualności
10. ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

"Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie" (por. Mt 24, 42) - te słowa przypominają mi ostateczne wezwanie, które nastąpi wówczas, kiedy Pan zechce. Pragnę za nim podążyć i pragnę, aby wszystko, co składa się na moje ziemskie życie, przygotowało mnie do tej chwili. Nie wiem, kiedy ona nastąpi, ale tak jak wszystko, również i tę chwilę oddaję w ręce Matki mojego Mistrza: "totus Tuus". W tych samych rękach matczynych zostawiam wszystko i Wszystkich, z którymi związało mnie moje życie i moje powołanie. W tych Rękach zostawiam nade wszystko Kościół, a także mój Naród i całą ludzkość. Wszystkim dziękuję. Wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę także o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności.

(…)

Pragnę raz jeszcze całkowicie zdać się na Wolę Pana. On Sam zdecyduje, kiedy i jak mam zakończyć moje ziemskie życie i pasterzowanie. W życiu i śmierci "totus Tuus" przez Niepokalaną…

W ręce Twoje, Panie, polecam ducha mojego.

     Testament Jana Pawła II z dnia 06.03.1979 roku 

 

2 kwietnia 2005 roku, po 27 latach pontyfikatu serce papieża Jana Pawła II zatrzymało się na zawsze. Ludzie wszystkich ras i religii modlitwą oraz łzami żegnali Ojca Świętego. W trwodze i żalu zastygła też cała Polska. Odszedł człowiek, który przerósł wszelkie autorytety i stał się fundamentem naszej zbiorowej tożsamości narodowej. Pochylone głowy wielkich tego świata, nawet tych, którzy jak dotąd sceptycznie spoglądali na postać w bieli wyrastającą ponad ten świat i wskazującą drogę inną niż zwykło się nam na tym świecie proponować. Smutek i pytania: Co teraz będzie? Co się z nami stanie? Jak osamotnione dzieci wpatrzone w postać odchodzącego Ojca, za którym pójść na razie nie możemy, ale później pójdziemy wszyscy.

 

Dziś obchodzimy już 10. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II. Trudno uwierzyć, że minęło już tak wiele czasu odkąd papież – Polak odszedł do Domu Ojca. W ciągu tych dziesięciu lat dzięki papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI i papieżowi Franciszkowi, Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze. Od 2014 roku jest patronem rodzin. 

 
WIELKI CZWARTEK W NASZEJ PARAFII

16:00 – 17:30 – Spowiedź Święta.

 

18:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej /pamiątka ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa/.

 

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i czuwanie oraz Spowiedź Święta do 22:00.

 
02.04.2015 - WIELKI CZWARTEK

Na wypadki, jakie dokonały się w Wielki Czwartek, składają się: Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami, ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chrystus umywa nogi Apostołom i wskazuje na zdrajcę, wygłasza do uczniów przemówienie i modli się do Ojca za nimi, zapowiada swoją mękę i śmierć. Udaje się na Górę Oliwną do ogrodu Getsemani i tam w oczekiwaniu na siepaczy przeżywa mękę konania i krwawego potu. Tajemnica aresztowania Chrystusa zamyka ten dzień.

więcej
 
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO Z ODDZIAŁEM W JASTROWIU OGŁASZA NABÓR

więcej
 
25.03.2015 - DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO ZAGROŻONEGO ZAGŁADĄ

 

http://www.duchowa-adopcja.pl/

https://duchowaadopcjadziecka.wordpress.com/

 
24.03.2015 - DZIEŃ MODLITWY I POSTU ZA WSPÓŁCZESNYCH MISJONARZY MĘCZENNIKÓW

 

W 2014 roku zostało zamordowanych dwudziestu sześciu misjonarzy. Pamiętamy o nich szczególnie 24 marca, który jest obchodzony jako Dzień Modlitwy i Postu za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. >>WIECEJ

 
PÓŁFINAŁ LIGI MINISTRANCKIEJ 2015

Tegoroczne Półfinały Ligi Ministranckiej odbyły się 14 marca w hali Zespołu Szkół w Czarnem. Reprezentanci Liturgicznej Służby Ołtarza w kategorii Szkoła Podstawowa swoje rozgrywki rozpoczęli od godziny 10.00. Jastrowscy ministranci z parafii pw. św. Michała Archanioła rozegrali pięć meczy. Dwa z nich zakończyły się remisem: z drużyną z parafii św. Stefana w Barwicach (0:0) oraz z drużyną z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP z Połczyna – Zdroju (1:1, bramka Grzegorza Gacy w 3’00). Zwycięstwo przyniosły nam starcia z drużyną koszalińską z parafii pw. św. Wojciecha (0:1, bramka Huberta Pietrzyka w 8’24) i z drużyną słupską z parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego (0:2, bramki Grzegorza Gacy w 3’00 i 8’00). Meczem, który zakończył się dla jastrowskiej drużyny niepowodzeniem był mecz z drużyną z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z Połczyna Zdroju (1:0).

 

W końcowej klasyfikacji nasi ministranci uzyskali 8 punktów, zdobywając tym samym trzecie miejsce. Niestety, do finałów przeszły jedynie dwa pierwsze miejsca.

 

Z całego serca gorąco dziękujemy reprezentantom Liturgicznej Służby Ołtarza z naszej parafii, którzy czynnie wzięli udział w rozgrywkach. Dziękujemy przede wszystkim za poświęcony czas i sumienne przygotowywanie się do kolejnych etapów tegorocznej Ligi Ministranckiej. Gratulujemy jednocześnie zaszczytnego miejsca na podium w półfinale, mając nadzieję, iż w przyszłym roku drużyna naszych ministrantów osiągnie podobny, a może nawet większy sukces. 

 
NASZ LAUREAT

W katedralnym domu parafialnym w Koszalinie dnia 7 marca odbył się tegoroczny diecezjalny finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów. Łącznie wzięło w nim udział 19 chłopców z siedmiu parafii, w tym jeden z nich to ministrant z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu - Jakub Wójcik. Nad opieką naszego ministranta czuwał wikariusz parafii, ks. Sebastian Kolasa.

 

W rywalizacji wyłoniła się piątka zwycięzców, którzy reprezentować będą diecezję koszalińsko – kołobrzeską na ogólnopolskim finale konkursu w Gościkowie – Paradyżu. Finał odbędzie się w dniach: 22 – 23 maja 2015 roku.

 

Serdecznie gratulujemy Jakubowi wspaniałego osiągnięcia, życząc dalszych sukcesów podczas ogólnopolskiego finału.

 
15.03.2015 - DZIEŃ DAWCY SZPIKU

 
1 MARCA - CZWARTY NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

(...) Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Z. Herbert, "Wilki"

 

 

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Data święta nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

 

Żołnierze Wyklęci działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik "Olech" poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak "Lalek" zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod  Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów  zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   następny  >>