Aktualności
17.01.2015 - FORMACYJNE SPOTKANIE CARITAS DIECEZJI

Rozpoczynają się formacyjne spotkania w Caritas Diecezji przy ulicy Domina 8 w Koszalinie. Celem spotkań jest zagospodarowanie kapitału ludzkiego w postaci szeroko rozumianego wolontariatu, który jest określonym potencjałem Parafialnych Zespołów Caritas i diecezjalnej Caritas (np: wychowawcy na wypoczynek zimowy i letni, ludzie dobrej woli w opiece nad ludźmi starszymi i chorymi, nauczyciele poświęcający czas na wyrównywanie szans dzieci z ubogich rodzin, fachowcy świadczący bezinteresownie pomoc najbardziej potrzebującym, etc). To także wyzwanie aby utworzyć grupę wsparcia, która będzie otaczać owych potrzebujących opieką i nadzieją dla Domu Samotnej Matki, Hospicjum, Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi, etc. Akademia jest możliwością rozwijania podstawowych narzędzi wolontariatu i misji charytatywnej. Koordynatorem projektu jest ksiądz Tomasz Roda, tel. 516 156 808.

 

PIERWSZE SPOTKANIE odbędzie się w sobotę 17 stycznia 2015 roku:

- 11:00 – 12:30: TEORIA "Wolontariat, jako wychowanie do wartości" – ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej; przerwa na kawę i herbatę;

- 13:00 – 14:30: PRAKTYKA "Jak zacząć być wolontariuszem?" – mgr Dagna Kozłowska, psycholog w VLO i pracownik Centrum Kryzysowego w Koszalinie;

- zakończenie około 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

Zgłoszenia do piątku 16 stycznia 2015 roku, ilość miejsc ograniczona, czekamy do godziny 15:00 pod numerem 94 342 36 90 lub meilowo sekretariat.koszalin@caritas.pl

 
06-08.02.2015 - REKOLEKCJE DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie zaprasza młodzież męską (od III klasy gimnazjum) na rekolekcje, które odbędą się w dniach 06-08 lutego 2015 roku (piątek/kolacja – niedziela/obiad).


Uczestnicy proszeni są, aby zabrać ze sobą: śpiwór, Pismo Święte, różaniec, strój sportowy/obuwie, pisemną zgodę rodziców dla osób niepełnoletnich.


Koszt rekolekcji: 60zł od osoby.

 

Informacje i zapisy (do 01 lutego) pod: telefonem stacjonarnym (94) 345 90 20, telefonem komórkowym 512 100 917; e-mailem dzienskupienia.wsd@gmail.com

 

Alumni roku V                                                                                                                    ks. Piotr Skiba

                                ojciec duchowny

 
PAPIEŻ MODLI SIĘ ZA OFIARY ATAKU NA REDAKCJĘ "CHARLIE HEBDO"

Papież Franciszek odprawił w Domu Świętej Marty mszę za ofiary ataku terrorystycznego na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu. Z Watykanu wysłano też depeszę z przesłaniem dla rodzin ofiar i rannych.
Watykańskie media podały, że Franciszek rozpoczął poranną mszę, mówiąc: "Wczorajszy zamach w Paryżu każe myśleć o wielkim okrucieństwie, okrucieństwie ludzkim, o terroryzmie, zarówno o tym wyizolowanym, jak i terroryzmie państwa". - Do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek! - dodał papież. Następnie powiedział: "Modlimy się podczas tej mszy za ofiary tego okrucieństwa, za tyle ofiar. I prosimy też Boga, aby odmienił serca okrutników".

Watykan poinformował również o telegramie, przekazanym na ręce arcybiskupa Paryża, kardynała Andre Vingt-Trois, z którym spotkał się papież. Franciszek w depeszy zapewnił rodziny ofiar i rannych o swej bliskości, a zamach nazwał "straszliwym". Papież potępił atak, podkreślając, że "przemoc powoduje wiele cierpienia".

 

źródło: gazeta.pl

 
LIST OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA Z RACJI 25-LECIA SAKRY BISKUPIEJ BPA EDWARDA DAJCZAKA

Z racji przypadającej 6 stycznia 2015 roku 25. rocznicy sakry biskupiej bpa Edwarda Dajczaka, Ojciec Święty Franciszek skierował do biskupa naszej diecezji specjalny list gratulacyjny.

 

CZCIGODNEMU BRATU

EDWARDOWI DAJCZAKOWI

BISKUPOWI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEMU

 

Gdy w uroczystość Objawienia Pańskiego rozważamy niosące pociechę tajemnice naszej wiary, radosnym sercem myślimy o Twojej doniosłej uroczystości, mianowicie o srebrnym jubileuszu biskupim. Albowiem w tym dniu, przed 25 laty, święty Jan Paweł II, umiłowany Nasz Poprzednik, konsekrował Ciebie w Bazylice św. Piotra, mianując tym samym biskupem tytularnym Azura oraz pomocniczym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Sprawując ten urząd, wzrastałeś, zyskując wiele zasług i pochwał, przez co Benedykt XVI, siedem lat temu, z zaufaniem powierzył Ci ważny obowiązek sprawowania posługi biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

więcej
 
OGŁOSZENIE DNIA WIELKANOCY

Drodzy Bracia i Siostry,

 

chwała Pana objawiła się wśród nas i będzie się objawiała zawsze, aż do Jego powtórnego przyjścia.

 

W zmiennych kolejach naszego życia wspominamy wciąż na nowo i przeżywamy tajemnice naszego Zbawienia. Centrum całego Roku liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, które w tym roku swój szczyt osiągnie w Niedzielę Wielkanocną, 05 kwietnia.

 

W każdą niedzielę, która jest cotygodniowym przeżywaniem Wielkanocy, Kościół uobecnia to wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć.

 

Z Wydarzenia Wielkanocy biorą swój początek wszystkie dni świąteczne.

Środa Popielcowa, a więc początek Wielkiego Postu, wypadnie w tym roku 18 lutego.

Wniebowstąpienie Pana Jezusa, 17 maja.

Pięćdziesiątnica, a więc Zesłanie Ducha Świętego, 24 maja.

Pierwsza Niedziela Adwentu, 29 listopada.

 

Również w święta Matki Bożej, Apostołów i świętych, a także we Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, Kościół pielgrzymujący na ziemi ogłasza paschalne zwycięstwo Pana Jezusa.

 

Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

 
23-25.01.2015 - REKOLEKCJE ŻYWEGO RÓŻAŃCA

W dniach od 23-25 stycznia 2015 roku, odbędą się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie Rekolekcje dla członkiń i członków Żywego Różańca oraz wszystkich zainteresowanych – pod hasłem "Bernadetta i Jej misja".

 

Podczas rekolekcji zostanie przedstawiony nowy projekt obrzędów Żywego Różańca.

 

Koszt pobytu wynosi 100 zł.

 

Zapisy: mailowe cef@poczta.onet.pl lub telefoniczne w recepcji 943409800 lub u Diecezjalnego Moderatora Żywego Różańca księdza Andrzeja Wachowicza – tel: 661 443 449.

 
10-11.01.2015 - BIBLIJNY DZIEŃ SKUPIENIA

W dniach 10-11 stycznia 2015 roku (sobota-niedziela) w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbędzie się biblijny dzień skupienia pod hasłem "Wierzcie!" Rozpocznie się w sobotę o godzinie 12:30, a zakończy w niedzielę około godziny 13:30. Należy przywieźć ze sobą Pismo Święte i materiały do notowania.

 

Koszt dnia skupienia wynosi 70 zł.

 

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 07 stycznia 2015 roku, telefonicznie: 94 340 98 66 lub pocztą elektroniczną: biblista@op.pl.

 

Kolejne dni skupienia zaplanowane są na: 14-15.03.2015 i 09-10.05.2015.

 

Przypominam, że w styczniowym dniu skupienia obowiązkowo ma wziąć udział 7 mężczyzn, którzy 1 czerwca 2014 roku otrzymali posługę lektoratu.

 

Pozdrawiam noworocznie.

 

ks. Tomasz Tomaszewski

moderator diecezjalny Apostolatu Biblijnego

 
11.01.2015 - SPOTKANIE KOLĘDOWE RZYMSKO- I GREKOKATOLICKICH SIÓSTR ZAKONNYCH

 
06.01.2015 - ZAPROSZENIE

Schola działająca przy naszym kościele ma zaszczyt zaprosić wszystkich Parafian i Gości odwiedzających w ten świąteczny czas parafię pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu na KONCERT BOŻONARODZENIOWY. Odbędzie się on 06.01.2015 roku o godzinie 18.00 we wnętrzu świątyni.

 

Żywimy głęboką nadzieję, iż frekwencja będzie liczna. Już dziś dziękujemy za Państwa obecność i poświęcony czas.

 

Zaśpiewajmy razem Nowonarodzonemu Panu!

 

 
ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Jakże jasno świecił stłumiony płomień
i ogień wesoło strzelał smuklej niż hymn,
gdy jak każdy narodził się matce syn (…)

Płakało tkliwie starym grzechem
i żałością po polach chodziło.
Mówił wiatr na ucho echem,
a las głośno powtarzał: "Miłość".

                    - Krzysztof Kamil Baczyński, Poemat o Chrystusie dziecięcym

 

Czcigodni Parafianie i Goście, Siostry i Bracia!

 

Podczas wigilijnej wieczerzy pochylać się będziemy nad słowem z Łukaszowej Ewangelii. W gronie osób bliskich przeżyjemy po raz kolejny narodzenie Pana. Tylko od nas zależy czego dokonają narodziny Dzieciątka Jezus w naszych sercach. Dla większości z nas będzie to potrzeba przebaczenia, bliskości czy miłości. Odrodzą się dziś wartości, o których zapominamy, trywializujemy ich znaczenie w naszej codzienności.

 

Dziś każdy z naszych domów staje się Betlejem. Bądźmy jak pasterze, dzielmy się radosną nowiną z innymi, bo narodził się Boży Syn, Odkupiciel naszych grzechów. Odważnie świadczmy o Jego obecności w naszym życiu.

 

Ponadto, nie zapominajmy w tym szczególnym dla nas dniu o drugim człowieku. Niech czas spędzony z najbliższymi naznaczony będzie przede wszystkim dobrocią i ciepłem, a opłatek – symbol zjednoczenia – pomoże nam załagodzić wszelkie spory.

 

Niech i dziś Słowo stanie się Ciałem.

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   następny  >>