Aktualności
SPŁYW KAJAKOWY

Ostatnią już, wakacyjną atrakcją zorganizowaną dla jastrowskich dzieci i młodzieży we współpracy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 i parafii pw. św. Michała Archanioła był spływ kajakowy z Nadarzyc do Szwecji, który rozpoczął się poranną zbiórką, 20 sierpnia, pod "białym" kościołem.

 

Nad opieką uczestników czuwał ratownik WOPR Złotów, pan Wojciech Gdaniec, który przed rozpoczęciem spływu przeprowadził szkolenie. Następnie uczestnicy, odziani w ratunkowe kamizelki, sześcioma kajakami wypłynęli na wody rzeki Piławy. Nie obyło się bez trudności: niski poziom wody, liczne zakręty i zwalone konary drzew dawały się we znaki, ale uczestnicy spływu szczęśliwie pokonali wszelkie przeszkody.

 

Dla wielu osób był to pierwszy spływ kajakowy w życiu, jednak pozostawił po sobie tak pozytywne wrażenie, że młodzi jastrowianie nie mogą doczekać się kolejnego. Zobacz zdjęcia...

 
12.09.2015 - PARAFIADA

12 września 2015 roku od godziny 13:00 na placu przykościelnym, odbędzie się festyn parafialny organizowany przez Caritas Parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Jastrowiu.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w bogatym programie artystycznym oraz licznych atrakcjach:

- otwartym mikrofonie dla każdego, kto chce się wykazać na scenie;

- loterii fantowej (każdy los wygrywa) – z nagrodą główną;

- licytacji;

- innych atrakcjach;

- zabawie tanecznej;

- dmuchanym zamku;

- pokazach służb mundurowych.

 

Można zjeść ciepły posiłek, ciasto i wypić coś zimnego.

 

Dochód z imprezy zostanie przekazany na renowacje ołtarza w naszym Kościele oraz dla potrzebujących.

 

Caritas Parafii

 
W ZDROWYM CIELE - ZDROWY DUCH

Członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu w piątek 07 sierpnia 2015 roku wraz z księdzem proboszczem i księdzem opiekunem wybrali się na boisko Orlik by wspólnie rozegrać mecz w piłkę nożną. Takie sportowe spotkania ministranckie będą teraz odbywać się cotygodniowo o godzinie 19:00. Zależnie od pogody będziemy grać na boisku albo w krytej sali. Zobacz zdjęcia...

 

Gorąco zachęcamy rodziców by zapisywali swych synów do Liturgicznej Służby Ołtarza. Ministrantura to przede wszystkim służba przy ołtarzu, ale także możliwość poznania nowych ludzi, nawiązania nowych przyjaźni.

Kto służy do Mszy Świętej, występuje publicznie we wspólnocie (…) Wasza posługa nie może ograniczyć się do pomieszczeń kościoła. Powinna promieniować w życiu codziennym: w szkole, w rodzinie i w przeróżnych środowiskach społecznych. (św. Jan Paweł do ministrantów podczas audiencji generalnej,  01 sierpnia 2001 r.)

 
20-23.08.2015 - BOSKI FESTIWAL W TRZCIŃCU

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy są młodzi lub czują się młodzi na "BOSKI FESTIWAL", który odbędzie się w dniach 20 – 23 sierpnia 2015 roku w Trzcińcu – 6 km od Czaplinka.

 

W programie występy zespołów: TABU, SIEWCY LEDNICY, ANASTASIS, FULL POWER SPIRIT, ARCI, I.N.D., SOM GORSI oraz teatr pantomimy IRENEUSZA KROSNEGO, znanego wszystkim z programów telewizyjnych. Poza tym projekcje filmów, panele dyskusyjne oraz warsztaty z:

- Ireneuszem Krosnym;

- Marią Ligocką – psychologiem;

- Robertem Tekieli – dziennikarzem i publicystą (znanym m.in. z programu telewizyjnego "Jarmark cudów");

- oraz księdzem egzorcystą.

 

"Boski Festiwal" to czas odpoczynku, zabawy, słuchania dobrej muzyki. To czas spotkania człowieka z człowiekiem, czas ważnych rozmów, może czas refleksji lub modlitwy – tu każdy jest ważny i wyjątkowy.

 

Uczestnictwo w imprezie oraz pole namiotowe są BEZPŁATNE.

 

Kto chciałby skorzystać z całodniowego wyżywienia – płaci 20zł od osoby za 4 dni.

 

Szczegółowe informacje o imprezie na stronie: www.boskifestiwal.pl

 
14-16.08.2015 - NAWIEDZENIE FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA Z CUDOWNEJ GROTY OBJAWIEŃ NA GÓRZE GARGANO

MIEJSCE: Dom Miłosierdzia w Koszalinie, al. Monte Cassino 7.

 

TERMIN: 14 – 16 sierpnia 2015 roku.

 

PLAN RAMOWY:

 

I. 14 sierpnia 2015 roku, piątek:

- 18:30 – Nabożeństwo oczekiwania;

- 19:00 – Uroczyste powitanie figury św. Michała Archanioła, Msza Święta na rozpoczęcie peregrynacji;

- 21:00 – Apel Jasnogórski z rozważaniem;

- 21:30 – Godzina Czytań z czuwaniem przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP.

 

II. 15 sierpnia 2015 roku, sobota:

- 08:30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła;

- 09:00 – Nabożeństwo do św. Michała Archanioła (ze słowem Bożym);

- 12:00 – Msza Święta na Górze Chełmskiej; Pielgrzymka Rodzin Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej (procesja z Figurą);

- 19:00 – Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem;

- 21:00 – Apel Jasnogórski z rozważaniem.

 

III. 16 sierpnia 2015 roku, niedziela:

- 10:30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła;

- 11:00 – Msza Święta z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi, poświęcenie figury św. Michała Archanioła przy Domu Miłosierdzia.

 

Po każdej Mszy Świętej możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła. 

 
16-25.08.2015 - PIESZA PIELGRZYMKA MIŁOSIERDZIA

Po raz piętnasty z Koszalina wyruszy Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia do Myśliborza. Trasa liczy 225 km. Termin pielgrzymki: od 16 sierpnia do 25 sierpnia 2015 roku. Wyjście z koszalińskiej katedry po Mszy Świętej godzinie 07:00. Wejście do Myśliborza 24 sierpnia i w tym dniu pielgrzymi przeżywają wieczorne czuwanie modlitewne. Bardzo serdecznie zapraszamy do pielgrzymowania ku czci Miłosierdzia Bożego!

 

Koordynatorem pielgrzymki jest ks. Łukasz Gąsiorowski – tel. 606 605 694.

 
09.08.2015 - KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia! Drogie Rodziny!

 

Już dziś pragnę Was z serca zaprosić na nasze wspólne spotkanie rodzin na Górę Chełmską w Koszalinie. Chciałbym przytoczyć piękne słowa, które w roku wiary wypowiedział Papież Franciszek: aby wytrwać razem w radości i smutku, w zdrowiu i chorobie – małżeństwa potrzebują pomocy Jezusa, aby podążać razem z ufnością, aby przyjąć siebie nawzajem każdego dnia, żeby przebaczać sobie każdego dnia! Właśnie dlatego co roku chcemy się spotykać, aby każda rodzina naszej diecezji mogła zobaczyć, że są ludzie którzy myślą podobnie, nie muszą się wstydzić swojej wiary, albo tego, że wciąż poszukują Boga.

 

Zapraszam na Górę Chełmską do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej wszystkie małżeństwa i rodziny. W dniu 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy wspólnie trwali na modlitwie. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa zaczerpnięte z nauczania papieża Franciszka: "Rodzina, jakiej chce Bóg". Pielgrzymka rozpocznie się o godzinie 09:30 nabożeństwem różańcowym, a o godzinie 12:00 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, którą ofiaruję Bogu prosząc we wszystkich sprawach, które nosicie w swoim sercu, a które często spędzają sen z waszych powiek. Po Eucharystii czeka nas wspólna zabawa na stadionie, czyli festyn rodzinny oraz atrakcyjne zabawy dla dzieci i całych rodzin.

 

Na trud pielgrzymowania i na radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

 

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko – Kołobrzeski

więcej
 
MIASTO WIDMO

Opuszczone wsie i miasta znajdują się także i w Polsce. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Kłomino – miasto znajdujące się w pobliżu Bornego Sulinowa, opuszczone w 1992 roku po likwidacji radzieckiego garnizonu wojskowego. Wcześniej, w 1939 roku, wybudowano tam przechodni niemiecki obóz jeniecki, w którym znajdowało się 6 tysięcy polskich jeńców wojennych. Przetrzymywany był tam m.in. pisarz i dramaturg Leon Kruczkowski. Trafiła tam także duża część żołnierzy Powstania Warszawskiego po podpisaniu aktu kapitulacji w dniu 2 października 1944 roku. O tych, ale także o wielu innych historycznych faktach związanych z Kłominem dowiedzieli się ministranci i Młodzi Odkrywcy z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu oraz wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2, którzy 3 sierpnia razem zwiedzali opuszczone miasto.

 

Podróż do Kłomina rozpoczęła się od porannej pogadanki na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, którą dla uczestników rajdu rowerowego przygotowała jastrowska policja. Trasa, jaką rowerzyści musieli przebyć była długa i trudna do pokonania przez panujący upał. Aby dotrzeć do opuszczonego miasta trzeba było przejechać przez Pniewo, Ciosaniec i Sypniewo, z powrotem zaś przez Sypniewo i Brzeźnicę.

 

W Kłominie na uczestników czekały wcześniej przygotowane podchody. Młodzież musiała m.in. zasięgnąć języka wśród rodowitych mieszkańców lub osób obecnie przebywających w Kłominie i dowiedzieć się jaka była wcześniejsza nazwa tejże miejscowości czy też wykonać rysunek z charakterystyczną częścią miasta. Rowerzyści do Jastrowia dotarli dopiero pod wieczór, jednak mimo zmęczenia po przebyciu tylu kilometrów podczas upału byli zadowoleni z uczestnictwa w rowerowej wycieczce terenoznawczej. Zobacz zdjęcia...

 
SŁUŻYĆ INNYM

Ostatnie dni to czas zmian personalnych dla parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu. Po dwunastu latach zarządzania parafią odszedł ksiądz Kazimierz Serafin, a przybył do nas ks. dr Andrzej Wachowicz, którego biskup koszalińsko – kołobrzeski Edward Dajczak od 01 sierpnia 2015 roku ustanowił nowym proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła.

 

Ks. dr Andrzej Wachowicz jest kapłanem od 22 lat, pochodzi ze Szczecinka. Studiował teologię małżeństwa i rodziny na Uniwersytecie w Strasburgu we Francji. Był moderatorem krajowym Domowego Kościoła (ruchu duchowości małżeńskiej) i wykładowcą teologii małżeństwa i rodziny na Uniwersytecie Szczecińskim oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Pełnił także funkcję pierwszego moderatora Żywego Różańca i duszpasterza rodzin w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Przez ostatnie cztery lata zajmował stanowisko dyrektora domu rekolekcyjnego w Koszalinie.

 

Nowy proboszcz już podczas pierwszego dnia w nowej parafii odprawił Mszę Świętą w kościele filialnym w Samborsku, gdzie zapoznał się z częścią wiernych, których od tej pory będzie otaczał opieką duszpasterską. Oficjalne wprowadzenie nowego proboszcza odbyło się jednakże w Jastrowiu na Mszy Świętej niedzielnej o godzinie 11:00. Wprowadzenia dokonał dziekan dekanatu Jastrowie, ks. Stanisław Łącki, odczytując dokument nominacyjny – dekret wydany przez biskupa Edwarda Dajczaka z dnia 17 czerwca 2015 roku. Po wprowadzeniu ks. dziekana, w imieniu parafian księdza proboszcza powitał pan Stanisław Mińko, który m.in. zacytował wiersz okolicznościowy z 1936 roku, ułożony na powitanie nowego proboszcza w jednej z zegrzowskich parafii, lecz wciąż aktualny.

 

Po przekazaniu kluczy od kościoła nowemu proboszczowi, wyznaniu przezeń wiary i złożeniu przysięgi wierności, ks. dr Andrzej Wachowicz wygłosił homilię nawiązując do niedzielnej Ewangelii. Nowy proboszcz mówił o tym, iż Najwyższy Kapłan – Jezus Chrystus przyszedł na ziemię po to, by służyć innym. Kapłan to człowiek, który wypełnia swą misję dzięki wiernym, tworzącym żywe kamienie świątyni. Na koniec ksiądz proboszcz poprosił parafian, aby pomagali mu w codziennych trudach prowadzenia parafii, ale także podziękował księdzu dziekanowi za dokonanie obrzędu wprowadzenia oraz ks. Kazimierzowi Serafinowi za jego dwunastoletnią, ofiarną pracę duszpasterską. Zobacz zdjęcia...

 
NIE ZAPOMNIJ O NAS, POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH

 Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie

- A. Mickiewicz, Dziady, cz. III

 

 

 

Z racji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego informujemy o szczytnej idei jaką jest Zbiórka publiczna na rzecz budowy i renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku. Jej organizatorem jest Komitet Społeczny oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory udało się odbudować i wyremontować ponad 70 grobów. W tym roku pilnej renowacji wymaga kilkadziesiąt grobów Powstańców Warszawskich. Na ten cel potrzeba około 250 000 złotych, dlatego też potrzebna jest Państwa pomoc. W kolejnych latach planowana jest także budowa i renowacja miejsc pamięci, przede wszystkim tablic pamiątkowych i pomników związanych z Powstaniem Warszawskim na terenie całego kraju.

 

Jak piszą organizatorzy akcji: Spacerując w zadumie po warszawskich cmentarzach napotykamy bardzo często na opuszczone i zapomniane pomniki, czasami całkowicie zrujnowane czy zrównane z ziemią. Podobnie jest w pozostałych miastach w naszym kraju. Niekiedy jedyną rzeczą, która przypomina nam o tym, że jest to miejsce upamiętniające śmierć Bohatera, jest mała, zniszczona, biało-czerwona flaga. Widząc ten smutny obraz, zapewne wielu z nas zaczyna zastanawiać się co zrobić, aby pamięć o tych, którzy oddali życie w heroicznej walce, przetrwała dłużej i dawała świadectwo polskiej siły, walki i oddania dla następnych pokoleń.

W Powstaniu Warszawskim życie straciło tysiące ludzi, poległo około 18 tysięcy Powstańców. Każdy z Nich zasługuje na nasz szacunek i pamięć. Niestety, wielu Bohaterów tamtych dni do dzisiaj spoczywa w zniszczonych i zapomnianych grobach.

 

Powstańcy Warszawscy ofiarowali nam swoje życia. Krzysztof Baczyński, polski poeta, żołnierz także poległy w Powstaniu Warszawskim napisał w nasyconym katastrofizmem wierszu Pokolenie: Nie wiedząc czy my karty Illiady rzeźbione ogniem w błyszczącym złocie, czy nam postawią z litości chociaż nad grobem krzyż

 

To właśnie nasze pokolenie odpowiada dziś na dramatyczne pytanie polskiego poety.


Zbiórkę można wesprzeć dokonując wpłat na specjalny numer konta:

26 1060 0076 0000 3310 0019 6191
Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Warszawa.

 

Poniżej prezentujemy oficjalny spot promujący akcję z udziałem pani Wandy Traczyk-Stawskiej ps. "Pączek"

 

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   następny  >>