Aktualności
ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

 

1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. O godzinie 4.35 spadły pierwsze bomby na Wieluń, a o 4.48 okręt szkoleniowy „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte. Poległ ppor. Konrad Guderski, dowódca obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Zgodnie z planami Sztabu Głównego Wojska Polskiego pocztowcy mieli się bronić przez około sześć godzin, poddali się dopiero po czternastu.

 

ilustracja: Goniec Warszawski, R. 5, nr 243 (1 września 1939)

 
30.08.2015 - WYCHOWYWAĆ DO PEŁNI CZŁOWIECZEŃSTWA

List Pasterski Episkopatu Polski z okazji V Tygodnia Wychowania 13 – 19 września 2015 r.

 

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia,

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Wychowawcy,

Droga Młodzieży, Kochane Dzieci!

 

Z woli Bożej Opatrzności wchodzimy w nowy rok szkolny. Dla jednych będzie on początkiem nowego etapu życia, dla innych kontynuowaniem zdobywania wiedzy o człowieku, świecie i Bogu. Wszystkich, a zwłaszcza rodziców i wychowawców, zachęcamy do refleksji nad wszechstronną formacją człowieka. Temu zagadnieniu będzie poświęcony V Tydzień Wychowania, który rozpoczniemy w niedzielę, 13 września.

Przykładem całościowego wychowania człowieka jest działalność św. Jana Bosko (1815 – 1888), założyciela rodziny salezjańskiej, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym roku. Zaproponował on system wszechstronnego wychowania młodego człowieka, przygotowując dzieci i młodzież do uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym i kulturalnym. Uczył także świadomego podejmowania zadań chrześcijanina w świecie współczesnym. Ks. Jan Bosko – jak podkreślił ostatnio papież Franciszek – "dał metodę wychowawczą na dzisiejsze czasy" (List do Przełożonego Generalnego Salezjanów, 24 czerwca 2015 r.).

więcej
 
19.09.2015 - DIECEZJALNE SPOTKANIE MŁODYCH "POLE MIŁOSIERDZIA"

Każdego roku przed diecezjalnym odpustem w Skrzatuszu młodzi diecezjanie gromadzą się na wspólnym czuwaniu, by doświadczyć miłości Boga i wspólnoty serc. Tegoroczne Diecezjalne Spotkanie Młodych, które odbędzie się 19 września bieżącego roku, będzie przeżywane pod hasłem „POLE MIŁOSIERDZIA”.

 

Plan spotkania:

13:00 – wniesienie Piety i kopii Krzyża ŚDM, powitanie przez Księdza Biskupa Edwarda Dajczaka;

13:15 – "Przemienieni, by przemieniać", koncert uwielbienia Michała Króla z zespołem;

14:45 – "Wyrwani z niewoli", świadectwo Piotra i Jacka;

16:00 – przerwa na ciepły posiłek, czas dla bliźniego, możliwość prywatnej modlitwy w Sanktuarium;

17:30 – gromadzenie się w namiocie;

18:00 – "Pole Miłosierdzia", celebracja sakramentu pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu;

 

- 20:00 – "Jezu, ufam Tobie", uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Edwarda Dajczaka zakończona radosnym uwielbieniem oraz posłaniem "Misjonarzy Miłosierdzia".

 

Planowany wyjazd naszej młodzieży w sobotę dnia 19 września 2015 roku sprzed Restauracji „Orzeł” o godzinie 11:30. Młodzież proszę o zabranie ze sobą karimaty do siedzenia, ciepłej odzieży na przykład kurtkę czy bluzę polarową, kieszonkowego na posiłek czy zakup książek, bluz, koszulek.

 

Natomiast powrót ze Skrzatusza do Jastrowia po skończonym spotkaniu w sobotę 19 września 2015 roku około godziny 23:00.

 

Koszt wyjazdu – 15zł.

 

Zgody do pobrania i zapisy u księdza Sebastiana. 

 
SPŁYW KAJAKOWY

Ostatnią już, wakacyjną atrakcją zorganizowaną dla jastrowskich dzieci i młodzieży we współpracy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 i parafii pw. św. Michała Archanioła był spływ kajakowy z Nadarzyc do Szwecji, który rozpoczął się poranną zbiórką, 20 sierpnia, pod "białym" kościołem.

 

Nad opieką uczestników czuwał ratownik WOPR Złotów, pan Wojciech Gdaniec, który przed rozpoczęciem spływu przeprowadził szkolenie. Następnie uczestnicy, odziani w ratunkowe kamizelki, sześcioma kajakami wypłynęli na wody rzeki Piławy. Nie obyło się bez trudności: niski poziom wody, liczne zakręty i zwalone konary drzew dawały się we znaki, ale uczestnicy spływu szczęśliwie pokonali wszelkie przeszkody.

 

Dla wielu osób był to pierwszy spływ kajakowy w życiu, jednak pozostawił po sobie tak pozytywne wrażenie, że młodzi jastrowianie nie mogą doczekać się kolejnego. Zobacz zdjęcia...

 
12.09.2015 - PARAFIADA

12 września 2015 roku od godziny 13:00 na placu przykościelnym, odbędzie się festyn parafialny organizowany przez Caritas Parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Jastrowiu.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w bogatym programie artystycznym oraz licznych atrakcjach:

- otwartym mikrofonie dla każdego, kto chce się wykazać na scenie;

- loterii fantowej (każdy los wygrywa) – z nagrodą główną;

- licytacji;

- innych atrakcjach;

- zabawie tanecznej;

- dmuchanym zamku;

- pokazach służb mundurowych.

 

Można zjeść ciepły posiłek, ciasto i wypić coś zimnego.

 

Dochód z imprezy zostanie przekazany na renowacje ołtarza w naszym Kościele oraz dla potrzebujących.

 

Caritas Parafii

 
W ZDROWYM CIELE - ZDROWY DUCH

Członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu w piątek 07 sierpnia 2015 roku wraz z księdzem proboszczem i księdzem opiekunem wybrali się na boisko Orlik by wspólnie rozegrać mecz w piłkę nożną. Takie sportowe spotkania ministranckie będą teraz odbywać się cotygodniowo o godzinie 19:00. Zależnie od pogody będziemy grać na boisku albo w krytej sali. Zobacz zdjęcia...

 

Gorąco zachęcamy rodziców by zapisywali swych synów do Liturgicznej Służby Ołtarza. Ministrantura to przede wszystkim służba przy ołtarzu, ale także możliwość poznania nowych ludzi, nawiązania nowych przyjaźni.

Kto służy do Mszy Świętej, występuje publicznie we wspólnocie (…) Wasza posługa nie może ograniczyć się do pomieszczeń kościoła. Powinna promieniować w życiu codziennym: w szkole, w rodzinie i w przeróżnych środowiskach społecznych. (św. Jan Paweł do ministrantów podczas audiencji generalnej,  01 sierpnia 2001 r.)

 
20-23.08.2015 - BOSKI FESTIWAL W TRZCIŃCU

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy są młodzi lub czują się młodzi na "BOSKI FESTIWAL", który odbędzie się w dniach 20 – 23 sierpnia 2015 roku w Trzcińcu – 6 km od Czaplinka.

 

W programie występy zespołów: TABU, SIEWCY LEDNICY, ANASTASIS, FULL POWER SPIRIT, ARCI, I.N.D., SOM GORSI oraz teatr pantomimy IRENEUSZA KROSNEGO, znanego wszystkim z programów telewizyjnych. Poza tym projekcje filmów, panele dyskusyjne oraz warsztaty z:

- Ireneuszem Krosnym;

- Marią Ligocką – psychologiem;

- Robertem Tekieli – dziennikarzem i publicystą (znanym m.in. z programu telewizyjnego "Jarmark cudów");

- oraz księdzem egzorcystą.

 

"Boski Festiwal" to czas odpoczynku, zabawy, słuchania dobrej muzyki. To czas spotkania człowieka z człowiekiem, czas ważnych rozmów, może czas refleksji lub modlitwy – tu każdy jest ważny i wyjątkowy.

 

Uczestnictwo w imprezie oraz pole namiotowe są BEZPŁATNE.

 

Kto chciałby skorzystać z całodniowego wyżywienia – płaci 20zł od osoby za 4 dni.

 

Szczegółowe informacje o imprezie na stronie: www.boskifestiwal.pl

 
14-16.08.2015 - NAWIEDZENIE FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA Z CUDOWNEJ GROTY OBJAWIEŃ NA GÓRZE GARGANO

MIEJSCE: Dom Miłosierdzia w Koszalinie, al. Monte Cassino 7.

 

TERMIN: 14 – 16 sierpnia 2015 roku.

 

PLAN RAMOWY:

 

I. 14 sierpnia 2015 roku, piątek:

- 18:30 – Nabożeństwo oczekiwania;

- 19:00 – Uroczyste powitanie figury św. Michała Archanioła, Msza Święta na rozpoczęcie peregrynacji;

- 21:00 – Apel Jasnogórski z rozważaniem;

- 21:30 – Godzina Czytań z czuwaniem przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP.

 

II. 15 sierpnia 2015 roku, sobota:

- 08:30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła;

- 09:00 – Nabożeństwo do św. Michała Archanioła (ze słowem Bożym);

- 12:00 – Msza Święta na Górze Chełmskiej; Pielgrzymka Rodzin Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej (procesja z Figurą);

- 19:00 – Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem;

- 21:00 – Apel Jasnogórski z rozważaniem.

 

III. 16 sierpnia 2015 roku, niedziela:

- 10:30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła;

- 11:00 – Msza Święta z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi, poświęcenie figury św. Michała Archanioła przy Domu Miłosierdzia.

 

Po każdej Mszy Świętej możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła. 

 
16-25.08.2015 - PIESZA PIELGRZYMKA MIŁOSIERDZIA

Po raz piętnasty z Koszalina wyruszy Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia do Myśliborza. Trasa liczy 225 km. Termin pielgrzymki: od 16 sierpnia do 25 sierpnia 2015 roku. Wyjście z koszalińskiej katedry po Mszy Świętej godzinie 07:00. Wejście do Myśliborza 24 sierpnia i w tym dniu pielgrzymi przeżywają wieczorne czuwanie modlitewne. Bardzo serdecznie zapraszamy do pielgrzymowania ku czci Miłosierdzia Bożego!

 

Koordynatorem pielgrzymki jest ks. Łukasz Gąsiorowski – tel. 606 605 694.

 
09.08.2015 - KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia! Drogie Rodziny!

 

Już dziś pragnę Was z serca zaprosić na nasze wspólne spotkanie rodzin na Górę Chełmską w Koszalinie. Chciałbym przytoczyć piękne słowa, które w roku wiary wypowiedział Papież Franciszek: aby wytrwać razem w radości i smutku, w zdrowiu i chorobie – małżeństwa potrzebują pomocy Jezusa, aby podążać razem z ufnością, aby przyjąć siebie nawzajem każdego dnia, żeby przebaczać sobie każdego dnia! Właśnie dlatego co roku chcemy się spotykać, aby każda rodzina naszej diecezji mogła zobaczyć, że są ludzie którzy myślą podobnie, nie muszą się wstydzić swojej wiary, albo tego, że wciąż poszukują Boga.

 

Zapraszam na Górę Chełmską do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej wszystkie małżeństwa i rodziny. W dniu 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy wspólnie trwali na modlitwie. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa zaczerpnięte z nauczania papieża Franciszka: "Rodzina, jakiej chce Bóg". Pielgrzymka rozpocznie się o godzinie 09:30 nabożeństwem różańcowym, a o godzinie 12:00 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, którą ofiaruję Bogu prosząc we wszystkich sprawach, które nosicie w swoim sercu, a które często spędzają sen z waszych powiek. Po Eucharystii czeka nas wspólna zabawa na stadionie, czyli festyn rodzinny oraz atrakcyjne zabawy dla dzieci i całych rodzin.

 

Na trud pielgrzymowania i na radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

 

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko – Kołobrzeski

więcej
 
<<  poprzedni  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   następny  >>