Aktualności
POMORSKA DROGA ŚWIĘTEGO JAKUBA

Już od setek lat do Santiago de Compostela w Hiszpanii ciągną niezliczone pielgrzymki. Przyczyną, dla której pątnicy z całej Europy decydują się na wyruszenie w długą podróż jest grób św. Jakuba – apostoła, brata św. Jana i męczennika – który według wielowiekowej tradycji miał zostać pochowany w miejscu, w którym dziś wznosi się wspaniała romańska katedra. W ten oto sposób cały Stary Kontynent opleciony został siecią szlaków pielgrzymkowych – dróg św. Jakuba, Camino de Santiago. Wedle słów Goethego, to właśnie one ukształtowały Europę.

 

Aplikacja została opracowana przez Fundację promocji dziedzictwa i tożsamości Pomorza POMERANUS ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Miasto Szczecin oraz darowizny Agnieszki i Krzysztofa Babskich. Prezentuje ona wszystkie odcinki szlaku znajdujące się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zawiera ona szczegółowe informacje na temat odwiedzanych miejscowości i znajdujących się w nich zabytków, dane teleadresowe miejsc, w których można zatrzymać się na nocleg oraz posiłek, jak również miejsc, w których podążający szlakiem otrzymają pieczątki do paszportu pielgrzyma.

 

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie, w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej). Jej wersję na system Android można pobrać w sklepie Google Play pod adresem https://play.google.com/store/apps/detailsid=com.aliadoglobal.drogajakubowa, natomiast wersja iOS oczekuje obecnie na publikację.

 

W przyszłości planujemy rozbudować aplikację o kolejne odcinki szlaków Jakubowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym o drogę prowadzącą przez Szczecin w kierunku województwa lubuskiego.

 

Pozdrawiamy wszystkich Caminowiczów oraz życzymy wszystkiego najwspanialszego w Nowym Roku!


Z poważaniem,
Jarosław Kociuba
Wiceprezes Zarządu