Kronika » Rok 1949

Luty Po pięciomiesięcznym przygotowaniu w dniach od 13 – 20 lutego 1949 roku odbyły się Misje Święte w kościele parafialnym świętego Michała Archanioła. Kazania misyjne głosili dwaj misjonarze ze Zgromadzenia O. O. Oblatów z Gorzowa Wielkopolskiego – ksiądz Witold Hadzian i ksiądz Aleksy Witek.

 

W czasie misji rozdano 6033 Komunii Świetej.

 

W zakończeniu misji połączonej z poświęceniem Krzyża misyjnego na cmentarzu kościelnym wzięło udział co najmniej 6000 wiernych.

 

Maj W niedzielę, dnia 22 maja 1949 roku o godzinie 12:00 po Mszy Świętej w kościele parafialnym – Ekscelencja ksiądz doktor Edmund Nowicki, Ordynariusz Administrator Apostolski Diecezji Lubuskiej, Kamieńskiej i Prałatury Pilskiej udzielił uroczyście Sakramentu Bierzmowania 813 wiernym.

 

Na podkreślenie zasługuje uroczyste i serdeczne powitanie Arcypasterza – począwszy od granic miasta. Wjazdowi Ekscelencji towarzyszyły: bandera konna na czele z rotmistrzem panem Eugeniuszem Rasumowskim oraz sztafety rowerowe składające się z drużyn młodzieży męskiej. Przy bramie powitalnej obok plebanii Ordynariusza witali tłumnie zebrani wierni, ksiądz dziekan Bernard Zawada, ksiądz proboszcz Marcin Łochocki oraz delegacje organizacji religijnych. Po południu o godzinie 16:30 uroczyście żegnany udał się Ordynariusz do sąsiedniej parafii w Okonku.

 

Październik 01 października 1949 roku przybyły dwie siostry zakonne: siostra Akwina – Natalia Leszek i siostra Weronika – Stefania Miżdal ze Zgromadzenia Sióstr od Opatrzności Bożej, na stałe zamieszkały w Jastrowiu.

 

Siostra Akwina objęła funkcję katechetki i pomocy biurowej w biurze parafialnym, a siostra Weronika opiekunki parafialnej "Caritasu", jako zawodowa higienistka.

 

Dnia 02 października 1949 roku w niedzielę odbył się odpust w kościele parafialnym poprzedzony czterdziestogodzinną adoracją Najświętszego Sakramentu. Kazania głosił ksiądz Franciszek Woźny, misjonarz ze Zgromadzenia Świętej Rodziny z Bąblina koło Poznania.

 

Sumę celebrował ksiądz Józef Wróbel, proboszcz ze Sypniewa, kazanie odpustowe wygłosił ksiądz magister Stefan Janiak, proboszcz z Wałcza.

 

Grudzień Dnia 09 grudnia 1949 roku przeprowadził wizytację ksiądz dziekan Bernard Zawada.